Biele zlato: Jeho vznik a výroba

by spravca

Ako istotne viete, poznáme čisté, tzv. žlté zlato, ktoré je však v čírej forme veľmi mäkké, a preto sa pri výrobe šperkov zo zlata používajú rozličné prímesi na uľahčenie práce s ním. Rýdzosť zlata sa meria v karátoch, pričom za najčistejšie sa považuje 24-karátové zlato.

Pokiaľ ide o odtieň zlata, v súčasnosti poznáme aj zlato ružové či biele. Kedy iné odtiene zlata vlastne vznikli a ako sa získavajú?

Biele zlato a jeho história

Povedzme si rovno, nie je to tak dávno, čo obrúčky z bieleho zlata vôbec neexistovali. Ich história siaha asi do 20. rokov minulého storočia, kedy začalo byť biele zlato veľmi populárne. Stalo sa tak vďaka 1. svetovej vojne, nakoľko v tej dobe výrazne zdražela dovtedy preferovaná platina. Keďže si ju v oných pohnutých časoch mohol dovoliť len málokto, náhradou sa stalo práve platine podobné, cenovo prístupnejšie biele zlato.

Proces výroby šperkov z bieleho zlata

Výroba náušníc či zásnubných prsteňov z bieleho zlata je v prvom rade o zmiešaní čistého zlata s bielymi kovmi, ktoré typický žltý zlatý odtieň vybielia. Práve kvôli prímesiam však biele zlato nemožno nájsť vo vyššej, ako 21-karátovej rýdzosti.

Čo sa prímesí týka, sú skutočne rozmanité a je na konkrétnom zlatníkovi, pre akú sa rozhodne. Kedysi najobľúbenejší nikel, na ktorý je však mnoho ľudí alergických, však postupne vytláča nezávadné paládium alebo zinok. Pravdaže, každá prímes dodá zlatu jedinečný svetlý odtieň a odlesk.

Pri konečnej úprave šperkov z bieleho zlata sa zlato pokrýva ešte ochrannou vrstvou nazývanou ródiovanie. Táto povrchová úprava šperkov z bieleho zlata im totiž dodáva jas a jemný modrastý odtieň. Ródiovanie zlata je však iba dočasné, nosením šperk stráca lesk aj typický odtieň, preto je potrebné tento proces opakovať raz za 4 až 5 rokov, nech sú šperky z bieleho zlata stále také krásne a jedinečné.

 

You may also like