Prečo je nebezpečné používať letné pneumatiky v zime? Dôvody vás možno prekvapia.

by spravca

Zaujíma vás, či môžete ponechať letné pneumatiky na vašom vozidle počas chladných zimných mesiacov? Stručná odpoveď znie „nie“! Používanie letných pneumatík v zimných podmienkach je nebezpečné a hrozí nielen závažné ohrozenie účastníkov cestnej premávky, ale aj poškodenie pneumatík.

Strata trakcie pneumatík počas zimy

Letné pneumatiky majú nižší valivý odpor ako zimné pneumatiky, čo zlepšuje účinnosť, manipuláciu a zároveň znižuje úroveň hluku. Na týchto výkonových pneumatikách však dezén na ľade a snehu funguje zle. V zimnom počasí majú totiž aj kvalitné letné pneumatiky Matador slabé zrýchlenie, a teda zimné pneumatiky ich prekonajú na zasnežených cestách. Ako už bolo spomenuté, letné pneumatiky majú nízky valivý odpor, čo má za následok dlhú brzdnú dráhu na ľade alebo snehu. Zimná pneumatika má hlboký dezén, ktorý sa vlieva do snehu a zachytáva ľad, čím poskytuje kratší brzdný čas. Na rozdiel od toho je zmes zimných pneumatík oveľa mäkšia a menej náchylná k nízkym teplotám.

Zmes letných pneumatík zamŕza

Gumová zmes na letných pneumatikách je navrhnutá pre teplé počasie. Ako teplota klesá, guma stuhne. Aj keď nie je sneh alebo ľad, pneumatika stráca trakciu. Dokonca aj celoročné pneumatiky trpia menej účinnou trakciou na zasneženej vozovke. Tieto pneumatiky majú zvýšené riziko skĺznutia pri otáčaní, zrýchľovaní a brzdení. V oblastiach s veľkým snežením sa odporúča vymeniť celoročné pneumatiky za zimné pneumatiky.

Nebezpečenstvo poškodenia v dôsledku nízkych teplôt

Letná pneumatika počas zimy stráca svoju elasticitu a môže prasknúť. Existuje riziko odštiepenia príliš tuhého bloku závitu. Štiepané a popraskané pneumatiky nie sú v žiadnom prípade bezpečné, a práve preto si treba dať záležať pri výbere letných a zimných pneumatík v závislosti od ročného obdobia.

 

You may also like