Snehové reťaze – pomáhajú alebo sú zbytočné?

Snehové reťaze – pomáhajú alebo sú zbytočné?

by spravca

Dilema, či kúpiť, alebo nekúpiť snehové reťaze môže skončiť pokutou. Práve pokuta doženie väčšinu šoférov k tomu, že si reťaze v závere kúpia. Pokuta nie je jediné, čo by ste mali so snehovými reťazami v mysli spájať. Reťaze v horách sú skutočne veľmi dôležité. Prečo by ste mali aj vy túto pomôcku so sebou voziť?

Silný motor a nové pneumatiky nestačia

V extrémnych horských podmienkach na ľadom pokrytej vozovke zistíte, že ani silný motor a dokonca nové, drahé či lacné pneumatiky, tobôž nie letné pneumatiky, nedokážu prekonať zamrznutú cestu. Šmykľavé cesty a cesty pokryté vysokou vrstvou snehu prejdete len po nasadení snehových reťazí. Reťaze na hnacej náprave zvýšia trakciu kolies, ktoré sa nebudú pretáčať a nezadnú do snehu.

Snehové reťaze nielen do snehu

Snehové reťaze môžete použiť aj v iných situáciách. Ak napadne cez noc sneh, pomocou reťazí vyjdete z parkoviska. Reťaze využívajú tiež majitelia horských chát a poľovníci. Po výdatnom daždi sa dá s reťazami prejsť cez rozbahnené poľné cesty. Prejdú dokonca aj cez piesok bez rizika zapadnutia vozidla.

Snehové reťaze a zákony

Okrem všetkých uvedených situácií sú snehové reťaze zo zákona povinné tam, kde to prikazuje dopravné značenie. Ide o značku s názvom Použiť protisklzové reťaze. Za touto značkou by ste nemali bez reťazí jazdiť, keď je vozovka pokrytá snehom a ľadom.

Na čo si dávať pozor pri používaní reťazí

Po prečítaní predchádzajúcich riadkov ste iste usúdili, že reťaze vskutku nie sú len na okrasu. Pozor na to, že niekedy môžu spôsobiť nepríjemnosti a škody. Kovové snehové reťaze pri neopatrnej manipulácii dokážu poškriabať hliníkové disky. Testy pneumatík preukázali, že ak reťaze neodmontujete z kolies a budete jazdiť po holom asfalte, zničíte nielen reťaze, ale tiež pneumatiky.

Jazda so snehovými reťazami je špecifická. Nesmiete jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h. Ovládanie vozidla je zhoršené v zákrutách a je možné, že senzory vo vozidle začnú vykazovať chyby. Snažte sa s reťazami jazdiť veľmi pomaly, opatrne, netočte prudko volantom a na brzdenie si dajte dostatok času.

Zákonom akceptovanú sú kovové snehové reťaze a textilné reťaze značky AutoSock. Chemické spreje sú len hraničným riešením a nepovažujú sa za náhradu kovu či textilu.

 

 

You may also like