Vhodný čas na začatie s futbalom je…?

by spravca

Názory na to, kedy prihlásiť dieťa na futbal, sa rôznia. Niektorí odborníci zastávajú presvedčenie, že na začiatok aktívneho športovania je vhodný aj útly vek, iní sú zasa za to, aby sme z detí začali vychovávať profesionálnych futbalistov až od desiatich rokov.

Tak ako to teda je? Kedy je najlepšie začať s futbalom?

Ideálny vek na prvý kontakt s futbalom

Podľa mnohých je to obdobie veku dieťaťa od 3 do 6 rokov. V tomto veku ide však skôr o zoznámenie sa so športom ako takým. Preto sa zbytočne nenáhlite a nekupujte hneď drahé futbalové dresy pre deti. Až keď sa ukáže, že ho daný pobyt a aktivita tešia, ba dokonca uňho badať nadanie pre istý konkrétny šport, trebárs aj na futbal, nič nebráni ho v neskoršom veku k nemu viesť už profesionálnejšie, ideálne vo futbalovej triede či krúžkoch zameraných na tento obľúbený šport.

Profesionálnejší futbalový tréning

Ideálny vek na zisk a rozvíjanie pohybových schopností je podľa nejedného odborníka 6 až 10 rokov dieťaťa. Rozvoj týchto zručností sa pritom stále vykonáva cez praktizovanie viacerých rôznorodých športov. A postupne, sledujúc dieťa, či je preň futbal stále najpríťažlivejší a ide mu najlepšie, možno zacieliť všetku pozornosť práve tu. To by mohlo byť okolo 8 rokov dieťaťa, kedy sú predispozície na určitý druh športovej aktivity u detí omnoho vyššie.

Rodič by však mal vopred rátať s tým, že výchova budúceho profesionálneho futbalistu niečo stojí, veď len kvalitnejšie adidas kopačky, ktorých malý futbalista oderie ročne hneď niekoľko, ne sú najlacnejšie, nehovoriac o ďalšej povinnej výbave.

Povinná výbava malého futbalistu

Futbal, to je v prvom rade radosť z tejto hry a pohybu ako takého. Ďalšia vec je talent, ktorý je významným predpokladom, že má zmysel do malého futbalistu investovať. Potrebovať totiž rozhodne bude spoľahlivé ponožkové kopačky, trenírky, dresy, dobrú futbalovú loptu, ako aj športovú tašku, kam si to všetko uloží.

S dobrou výbavou ostáva už „len“ veľa trénovať a vyhrávať.

You may also like