Ako znížiť náklady na kúrenie?

by spravca

Zima je ešte stále prítomná a napriek pokročilému dátumu v kalendári, ešte stále drkoceme zubami. Ústredné kúrenie, elektrické ohrievače… toto všetko načrie, výrazným spôsobom, do vašeho rozpočtu.

Preto vám poradíme, ako zefektívniť vašu domácnosť a znížiť vaše celkové náklady na jej chod.

Neprekurujte!

Základom úspechu je interiér neprekurovať. Už zvýšenie teploty o 1 stupeň, zvýši náklady až o 6%. Preto radšej udržujte stálu teplotu a vyhnite sa výrazným rozdielom. Napríklad pri príliš dlhom vetraní.

Regulujte!

Radiátory nevypínajte, radšej ich iba dajte na nižší stupeň. Pred odchodom do práce, znížte teplotu a po príchode ju môžete opäť zvýšiť na požadovaný stupeň. Týmto spôsobom ušetríte až 30%, počas stlmeného vykurovania.

Pre správnu funkciu radiátora je nevyhnutné občasné odvzdušnenie.

Ako vetrať?

Čo sa vetranie týka, robte tak intenzívne a iba na krátky časový úsek. Vetrať by sa malo cca každé dve hodiny, okno stačí otvoriť iba na pár minút.
V prípade prílišného vetrania sa ochladzujú steny a tým prichádza k zvýšeniu nákladov na kúrenie.

Tesnenie je dôležité

Plastové, drevené či hliníkové dvere alebo hliníkové okná musia byť správne tesnené, aby cez možné otvory nedochádzalo k úniku tepla.

Vplyv stavebnej konštrukcie na úniky tepla

  • Steny – cez obvodové steny uniká veľká časť tepla – 20% až 25%
  • Strecha – cez strechu rodinného domu uniká 35% až 40 % tepla.
  • Okná – kvalitné hliníkové alebo plastové okná dokážu znížiť tepelné straty vášho domu o 25 % až 35 %, v byte až do 45 %
  • Dvere – platí ako pri oknách

Pre ktorý materiál sa rozhodnúť?

V prípade že sa vaše náklady na vykurovanie neustále zvyšujú aj napriek tomu, že dodržiavate všetky spôsoby na ich ušetrenie, doporučujeme kúpu nových dverí či okien. Hliníkové vchodové dvere môžu výrazne dopomôcť k ušetreniu. Tento materiál má vysokú hodnotu tepelnej izolácie a prvotriednu životnosť.

 

 

 

 

Zdroje: http://www.zdrave-byvanie.com/ako-znizit-naklady-na-kurenie-poradime-ako-usetrit/

 

 

 

You may also like