Na každom detaile záleží: Ako sa tvorí priamy prenos?

Na každom detaile záleží: Ako sa tvorí priamy prenos?

by spravca

Tvorba a riadenie priameho televízneho prenosu je náročná úloha, ktorá vyžaduje obrovskú nálož techniky a desiatky šikovných ľudí. Ako to v skratke prebieha a čo sú najdôležitejšie aspekty prenosu?

Dokonalé načasovanie

Aby bol prenos naozaj profesionálny, je treba dokonale načasovať reklamy, priame vstupy, hudobné vystúpenia či prepínanie kamier. Nemáte druhý pokus ako pri natáčaní relácie. Všetko sa musí podariť na prvý raz.

Perfektný zvuk

Ozvučenie koncertov a podujatí je alfou a omegou ich úspechu. Mikrofóny musia byť vždy zapnuté, nič nemôže pískať a všetko musí byť zrozumiteľné pre divákov v štúdiu, ale aj pre divákov pri televíznych obrazovkách.

Svetlo pre pravú show

Aj pri priamom prenose zohráva obrovskú úlohu správne osvetlenie. Ak by kamery hádzali rôzne odlesky, diváci doma by z toho nič nemali. Pri kombinácii s originálnou svetelnou show ide o skutočne náročnú úlohu.

Strih

Kedy prepínať pohľady jednotlivých kamier? Kedy strihnúť program, keď sa niečo pokazí? Kedy vyfiltrovať škaredé slovo? Na celé riadenie opráv má štáb len pár sekúnd a musia byť na 100 % zohratí ako tím v Pit Stope.

Nahrávanie

Priame prenosy sa musia aj kvalitne nahrať, aby z nich raz bola repríza. Na takýto účel slúži samostatná technika a celý štáb šikovných ľudí, ktorí sa o to starajú. Vďaka tomu po prenose vznikne krásna spomienka.

 

You may also like