Pre každého študenta existuje tá časť práce, ktorá mu robí na čele menšie alebo väčšie vrásky. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ktoré časti záverečnej práce robili najviac starostí študentom tento rok a aj na to, ako ich napísať ľahšie.
Úvod
Úvod sa v záverečnej práci píše až na samý koniec. To je to najdôležitejšie pravidlo. Neviete si dať rady s úvodom a cítite sa tak, že ste sa zasekli hneď na začiatku? Hlúposť!!! Úvod sa píše až na koniec, keď už máte celú vašu prácu skompletizovanú.
Abstrakt
Do vašej diplomovky môžete umiestniť aj viac ako len dva abstrakty. Ak ich teda zvládnete preložiť. To býva hlavným kameňom úrazu mnohých študentov. Ak sa vám podarilo napísať abstrakt, dajte ho niekomu preložiť. Na internete ponúkajú svoje služby prekladatelia už od dvoch eur za stranu. To za to rozhodne stojí.
Teória a metodológia
Dôverne opísať vedecké postupy, ktoré ste použili pri tvorbe vašej záverečnej práce, môže byť pre mnohých študentov naozaj veľký problém. V zásade však môžete celú túto časť ocitovať alebo parafrázovať a len doplniť vlastnými myšlienkami.
Zoznam použitej literatúry
V zozname literatúry vo vašej bakalárke často vyžadujú aj viac ako 100 rôznych citovaných diel. Zoznam použitej literatúry by mal byť očíslovaný a zoradený podľa abecedy, vďaka čomu sa v ňom každý jednoducho zorientuje.
Prílohy
Prílohy práce sa nesnažte vtesnať priamo do práce, pokojne ich dajte až na úplný koniec práce. Tam nebudú obrovské tabuľky biť do očí a kto chce, ľahko si ich dohľadá. V tlačenej verzii ich môžete vytlačiť na A3 alebo A2 papier a poskladať. Nikto vám za to uši neodtrhne.