Čo by ste mali vedieť o prezúvaní letných na zimné pneumatiky

by spravca

Prelom októbra a novembra je spravidla ten správny čas, kedy sa oplatí prezúvať letné na zimné pneumatiky . Prečo by ste to mali urobiť aj Vy a čo by ste o prezúvaní mali vedieť? Poradíme Vám.

Prečo prezúvať na zimné pneumatiky

Mnohí vodiči, ktorí chcú ušetriť sa prezentujú názorom, že prezúvať letné na zimné pneu nie je vôbec potrebné a ide len o marketingový ťah výrobcov a predajcov pneumatík. Takýto názor je však skutočne mylný a môže priniesť veľa problémov. Nejde len o možnú pokutu, ktorá Vám hrozí, ak pneumatiky neprezujete. Je zrejmé, že medzi letnými a zimnými pneumatikami sú poriadne rozdiely. A to sa odráža aj na kvalite jazdy na nich. Pre zimné pneu platia tieto charakteristiky:

  • Sú mäkšie, ako letné a preto lepšie priľnú k povrchu vozovky
  • Majú hlbší dezén – dezén novej zimnej pneumatiky dosahuje hĺbku 8 až 9 mm
  • Dezén zimných pneumatík má lamely, ktoré zabezpečujú trakciu a lepší brzdný účinok

Z toho vyplýva, že jazda so zimnými pneumatikami je na zľadovatenej, zasneženej, ale aj mokrej vozovke omnoho bezpečnejšia. Pneumatiky lepšie sedia na klzkom povrchu vozovky a skracuje sa tiež brzdná dráha.

Na čo nezabúdať pri prezúvaní?

V prvom rade netreba zabudnúť prezuť! Mnoho vodičov sa vyhovára na dobré počasie a vysoké teploty. No podľa zákona je nutné prezuť 15. novembra, ak je na cestách súvislá vrstva ľadu alebo snehu. Takisto sa odporúča prezuť, ak teplota klesá pravidelne pod 70C. Ak sa teda raz ráno prebudíte a na ceste bude námraza, je neskoro! Už ste mali mať prezuté… Zabúdať netreba ani na vek a opotrebenie pneumatík. Je pravda, že každý rok si nemusíte kupovať nové pneumatiky. No pozor, ak ich dezén zjazdíte na 3 mm. Vtedy je nutná ich výmena. Najlacnejšie pneumatiky na zimu je možné zakúpiť za naozaj dobré ceny, a to cca 100€ za celú sadu. Ak si na prezutie doma netrúfate, zájdite do pneuservisu a pripravte si cca 20€ za prezutie. Cena samozrejme závisí od lokality. V každom prípade sa však naozaj neoplatí šetriť, riskovať a prezúvanie odkladať.

 

Autorské právo: kadmy / 123RF Reklamní fotografie

You may also like