Vyskúšali ste si už jazdu štvorkolkou?

Vyskúšali ste si už jazdu štvorkolkou?

by spravca

Hoci štvorkolky môžu na niekoho na prvý pohľad pôsobiť mierne zastrašujúco, rozhodne sa ich netreba báť. Prezradíme vám, čo by ste o nich mali pred vašou prvou jazdou vedieť.

Bez čoho sa pri štvorkolke nezaobídete?

Štvorkolky môžu byť tak zdrojom zábavy, ako aj športového vyžitia, či dokonca pomáhať pri vykonávaní prác horských záchranárov alebo lesníkov. Fungujú na podobnom princípe ako bežné motorky a obzvlášť praktické sú hlavne v teréne s horším prístupom alebo menej udržiavanými cestami. Štvorkolka sa dá riadiť s klasickým vodičským oprávnením skupiny B a tak pre ňu nepotrebujete získať žiadne špeciálne povolenie ani iné oprávnenie, úplne vám postačí váš vodičský preukaz. Nezabudnite však na použitie prilby a v prípade záujmu aj ďalších chráničov.

Ak sa radíte k fanúšikom zimných športov, určite oceníte, že štvorkolky sa štandardne dajú používať aj počas zimnej sezóny. Vybavené by však mali byť príslušnými snehovými reťazami, ktoré umožnia aj jazdu po teréne pokrytom snehom, či ľadom. Nemenej praktickým riešením sú celoročné pásy uľahčujúce v priebehu letných mesiacov prechod po zablatenej ceste alebo povrchu, ktorý je posiaty pieskom. Ďalšie príslušenstvo, ktoré si môžete k štvorkolke zadovážiť zahŕňa dodatočný úložný priestor vo forme boxov, elektrické navijáky pre prípad uviaznutia v blate alebo pevné, prípadne otočné LED svietidlá.

Aké štvorkolky poznáme?

V súčasnej dobe je ponuka štvorkoliek na Slovensku pomerne rozsiahla a tak určite nebudete mať problém nájsť si v nej model, ktorý vám bude vyhovovať a spĺňať vaše požiadavky. U niektorých strojov sa kladie dôraz na ich pracovné využitie, kým ďalšie sú skôr zdrojom športového adrenalínu. Núdza ale nie je ani o univerzálne zariadenia, ako sú napríklad viaceré modely spadajúce do kategórie štvorkolky can am od spoločnosti BRP. Je každopádne dôležité, aby vám zvolená štvorkolka poskytovala komfortnú a hladkú jazdu. Aby ste si mohli byť na istom vo vašom výbere, môžete u niektorých predajcov využiť možnosť skúšobnej jazdy, vďaka ktorej rýchlo zistíte, ktorý model štvorkolky je pre vás ten pravý.

You may also like