Ako predĺžite pneumatikám život

by spravca

To, ako dlho vám pneumatiky vydržia, závisí od mnohých faktorov. Guma a ďalšie komponenty zmesi pneumatík starnú, pneumatikám škodí aj časté prezúvanie, nesprávne skladovanie, neadekvátne používanie – to všetko životnosť pneumatík skracuje. Pneumatiky jednoducho starnú a je nepodstatné, či sa používajú denne, menej často alebo dokonca vôbec. Aj teplejšie počasie môže na ne negatívne vplývať, hlavne na tlak v pneumatikách. Vedieť ako sa o pneumatiky starať a vedieť čo im škodí je pre ich dlhú životnosť kľúčové.

AKO PREDĹŽITE PNEUMATIKÁM ICH ŽIVOTNOSŤ

  • Jazdite zodpovedne a dodržiavajte pri jazdení správne návyky. Nezáleží na tom, či máte drahé alebo lacné pneumatiky – každé si zaslúžia ohľaduplné zaobchádzanie.
  • Pravidelne kontrolujte v pneumatikách tlak.
  • Pravidelne rotujte pozície pneumatík, aby sa dezén opotrebúval rovnomerne.
  • Minimálne raz ročne absolvujte geometriu kolies. Nechoďte na geometriu iba vtedy, keď dávate na plechové alebo hliníkové disky nové pneumatiky a chcete aby vydržali čo najdlhšie.

PRI JAZDENÍ MYSLITE AJ NA PNEUMATIKY

Rýchla jazda je zábavná, ale pneumatikám príliš neprospieva. Túrovanie kolies, rázne brzdenie, agresívna akcelerácia, chytanie obrubníkov nie je k pneumatikám šetrné. Tieto praktiky spôsobujú ich rýchlejšie opotrebovanie a teda kratšiu životnosť. Je úžasné mať silné športové vozidlo s výkonným motorom a je hriech občas ho riadne neprevetrať. Ak však chcete životnosť vašich pneumatík čo najviac predĺžiť, vyhýbajte sa nešetrnému jazdeniu s pedálom na podlahe. Jazdite rozumne, dosť veľkou záťažou sú pre ne naše rozbité cesty plné výmoľov. Netreba im zbytočne pridávať ešte aj z vašej strany.

ZOPÁR TIPOV NA ZÁVER

Letné pneumatiky Matador sú ekonomicky veľmi výhodné a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Majú optimálne rozloženie prvkov dezénu a tuhosti gumovej zmesi prináša rovnomerné rozloženie merného tlaku v stope pneumatiky. Výsledkom je zníženie opotrebovania dezénu. Užívateľsky praktický je aj indikátor opotrebenia dezénu, vďaka ktorému ľahko zistíte kedy je ten správny čas na výmenu a kúpu nových pneumatík.

Ojazdené pneumatiky zhoršujú pôžitok z jazdy a môžu dokonca ohrozovať aj vašu bezpečnosť. Neakceptovateľné sú aj praskliny (vrásky) vyskytujúce sa na bočnej stene pneumatiky. Spôsobuje ich prirodzené starnutie a vystavovanie slnečným UV lúčom, ktoré neškodia iba ľuďom. Ak máte tú  možnosť, garážujte. Ak garáž nemáte, snažte sa parkovať na tienistých miestach.

 

 

You may also like