Na celoročné pneumatiky sa dá spoľahnúť

Na celoročné pneumatiky sa dá spoľahnúť

by spravca

Ani vás už nebaví neustále prezúvať pneumatiky? Ani vás už nebaví obávať sa príliš rýchleho nástupu zimy? Ani vás už nebaví skladovať dve sady pneumatík? Ak ste si na všetky tri otázky odpovedali áno, je načase kúpiť celoročné pneumatiky. Neobávajte sa, že by vás na ceste zradili. Na celoročné pneumatiky sa dá spoľahnúť.

Súčasné celoročné pneumatiky sú veľmi účinné

V minulosti nad celoročnými pneumatikami ohrnuli nosom motoristi z dôvodu ich vyššej ceny a kratšieho dojazdu. Zároveň nemali tieto pneumatiky dobrú účinnosť na zimnej vozovke. To všetko sa zmenilo. Nové technológie a nové zmesi na výrobu pneumatík sú istotou, že celoročky udržia vozidlo aj na zľadovatenej vozovke. Navyše v našich končinách sú zimy veľmi mierne, takže ak sa nechystáte na niekoľko mesiacov do Álp, tak vám na slovenských cestách vystačia. Samozrejme, že stále sa tieto pneumatiky neradia medzi najlacnejšie pneumatiky.

Takmer štvrtina motoristov obúva celoročné pneu

O čoraz väčšej populárnosti celoročných pneumatík svedčí fakt, že ich obúva na kolesá každým rokov viac a viac motoristov. Rast predaja za posledné roky pre malé, SUV alebo offroad vozidlá sa ráta okolo 20 %. I keď si to motoristi nepriznajú, najsilnejším dôvodom, prečo dajú prednosť týmto pneu, je absencia prezúvania. Napriek tomu, že celoročné pneumatiky známych značiek lámu rekordy v testoch pneumatík, dávajte si pozor na hĺbku ich dezénu. Ak sa vám zdá dezén ojazdený, zmerajte ho. Zákonný minimálny limit pre celoročné pneumatiky je 1,6 mm, ale meňte ich za nové pod hranicou 4 mm.

Výhody a nevýhody celoročných pneumatík

Plusy: Ako sme už spomínali, najväčšou výhodou celoročných pneumatík je to, že sa zbavíte otravného prezúvania a všetkého, čo s prezúvaním súvisí. Hlavne šoféri, ktorí bývajú v panelákoch si vydýchnu, že sa nebudú musieť pol roka vyhýbať v malej pivnici štyrom odloženým gumám. Je jasné, že vďaka jednej sade pneumatík ušetríte v dvoch smeroch. Na prezúvaní a na dvoch súpravách. I keď sú celoročné pneumatiky drahšie, stále sa oplatia viac ako štyri zimné a letné pneumatiky. Vydýchnu si tiež majitelia senzorov tlaku pneumatík. Obavy z prvých snehových vločiek sa samozrejme stanú minulosťou.

Mínusy: Pre bežného motoristu, ktorý jazdí hlavne po meste a občas vyrazí po diaľnici na výlet, nepredstavujú celoročné pneumatiky žiadne riziko. Pozor však na to, že zatiaľ neboli vyvinuté celoročné pneumatiky, ktoré by plne zastúpili letné a zimné. Vždy budú o niečo pozadu počas jazdy vo vysokom snehu alebo v silnom daždi. Nezabudnite so sebou v zime voziť reťaze na menšie osobné vozidlá i reťaze na SUV 4×4. V tomto prípade platí pravidlo, že investícia do prémiových značiek a sledovanie testov pneumatík sa vyplatí. Napríklad celoročné pneumatiky Goodyear sa v poslednej dobe dostávajú na popredné miesta v testoch letných a zimných pneumatík.

 

You may also like