Vedeli ste, že deti musia mať v izbe dostatok prirodzeného svetla a voľného priestoru?

by spravca

Už na úvod treba podotknúť, že nie je dôležité, či máte novorodeniatko alebo predškoláka, pre každé dieťa je viac než dôležité, aby malo dostatočný prísun prirodzeného svetla! Psychológovia dokonca zdôrazňujú, že by ste ako rodičia nemali zabúdať na pozíciu pracovného miesta voči zvyšku miestnosti, keďže dieťa by malo mať prehľad o dianí v miestnosti a rozhľad na dvere do izby.

Dostatočný prísun svetla je prioritou číslo jeden!

Pamätajte, že detská izba by mala byť dostatočne veľká a svetlá. Pochopiteľne, že i umelé osvetlenie je nevyhnutné, no musí byť predovšetkým kvalitné a umiestnené tak, aby dieťatku príliš neprekážalo. Jednou z možností je centrálne osvetlenie a lampička na čítanie, ideálne s regulátorom intenzity osvetlenia – pre prípad, že sa bojí tmy a potrebuje mať zasvietené i počas noci.

Svetlé farby? Jednoznačne áno!

Dôležitú rolu hrajú pochopiteľne i farby, ktoré do detskej izby zvolíte. Siahnite skôr po svetlých pastelových odtieňoch, trebárs modrá, žltá či svetlozelená sú mimoriadne obľúbené a koniec koncov i ľahko kombinovateľné. Pestrosť v izbičke však zaistíte nielen farebnosťou stien, ale tiež hračkami, dekoráciami či ostatnými doplnkami. Vedeli ste, že tapety do detskej izby sú opäť aktuálnym trendom? Dajte vášmu dieťatku možnosť vybrať si to, po čom túži a oživte interiér jedinečnou a pestrofarebnou tapetou na stenu, ktorá navodí útulný dojem!

Pozor na umiestnenie nábytku!

Aby ste dieťatku poskytli dostatok voľného priestoru, dajte pozor na umiestnenie nábytku. Posteľ do detskej izby by mala byť umiestnená pri okne, resp. blízko k stene, aby nenarúšala líniu miestnosti a určitým spôsobom nezavadzala. Snažte sa vyhradiť v miestnosti voľný priestor, ktorý bude môcť dieťa využívať najskôr na hranie, neskôr na vzdelávanie a zábavu. Veď už dávno nie sú moderné zbytočne preplnené izby, v ktorých sa nedá ani pohnúť, no nie?

 

You may also like