Je „základná vrstva opálenia“ prospešná? Jednoznačne nie. Niečo ako bezpečné opaľovanie neexistuje. S opaľovaním prichádza zvýšené riziko spálenia, ktoré prispieva k výskytu rakoviny kože. Ľudské telo sa ani nezačne opaľovať skôr, ako nebezpečné UV žiarenie neprenikne cez pokožku a nezačne spôsobovať zmeny v štruktúre DNA.
A práve tieto štrukturálne zmeny v DNA významne zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože. Ľudia s najsvetlejším typom pleti sa dokonca ani nemusia opáliť – túto relatívne príjemnú fázu (chtiac-nechtiac) preskočia a ihneď sa spália. Samotné spálenie predstavuje výrazné nebezpečenstvo; znamená totiž, že kožné bunky sú poškodené slnkom a odumierajú.
Hnedá pokožka vďaka melanínu
Pri opaľovaní sa dochádza k produkcii melanínu, akejsi prirodzenej ochrany pokožky pred slnkom. Melanin je pigment, nachádzajúci sa v kožných bunkách, a k jeho produkcii dochádza pri dopade UV žiarenia na pokožku. Čím viac melanínu vzniká, tým je opálenie tmavšie. A o to väčšie je aj ochrana pokožky. Alebo nie?
Viac opaľovania – viac prospechu pre telo?
Je pravda, že melanín môže chrániť pokožku proti UV žiareniu, ale len do určitej miery. Ale proces vzniku melanínu, inak povedané opálenia, je vlastne obranným mechanizmom kože, ktorý sa spúšťa až po prvotnom poškodení pokožky. Okrem toho, účinnosť kvalitnej kozmetiky na opaľovanie a melanínu ako ochrannej vrstvy sa nedá porovnať; melanín pôsobí približne rovnako ako opaľovací krém s faktorom 4 či 5.
UV – A a B
Kožné problémy spôsobené opaľovaním má na svedomí UVA a UVB žiarenie. Oba druhy poškodzujú DNA kože, čo môže viesť k príznakom predčasného starnutia či rakoviny kože. Predčasné starnutie kože je spôsobené rozkladom kolagénových štruktúr, tvoriacich podpornú vrstvu pokožky. Bez nej sa koža oslabuje, stenčuje a stráca pružnosť. Tomuto stavu sa dá účinne predchádzať jedine tak, že budete používať správny krém či olej na opaľovanie.
Sú ľudia s tmavšou pokožkou odolnejší voči negatívnym účinkom slnka?
Popravde, predčasné starnutie a rakovina kože sa nevyhýba ani ľuďom s tmavším typom pleti. Dermatológovia preto odporúčajú (z preventívnych dôvodov) používať širokospektrálne prípravky na opaľovanie s ochranou proti UVA aj UVB každému, bez ohľadu na typ pleti. Pôsobenie UVB sa zvyšuje v lete a klesá v zime, no UVA sa vyskytuje v rovnakej miere celoročne. Obe formy žiarenia dokážu preniknúť aj cez oblaky či sklá automobilov a spôsobujú škody na pokožke aj počas zamračených dní.
Ako vnímajú opálenú pokožku v ázijských krajinách?
Zaujímavé zistenie poskytuje nahliadnutie do zvyklostí iných kultúr. V Japonsku či Kórei je ideálom krásy a blahobytu bledá pokožka. Tento moment má oporu v historickej tradícii oboch krajín; bledá pokožka bola znakom žien z významných rodov, ktoré žili v lepších podmienkach a nemuseli dlhé hodiny pracovať vonku (a teda sa ani nemali ako opáliť na slnku).