Máte doma alergika? Plyšáky do mrazničky, koberce vytepovať!

by spravca

Alergiou dnes trpí vyše 40 percent populácie. Často sa objavuje už v prvých mesiacoch po narodení bábätka a len tak ľahko sa jej nezbavíte. Alergie na jedlá či liečivá sú pomerne jednoducho rozpoznateľné a v princípe stačí vyhýbať sa tomu, čo vám škodí, a všetko by malo byť v poriadku. Naopak zložitejšie, či dokonca nemožné, je vyhnúť sa prachu, peľom a roztočom, ktoré na náš organizmus útočia z každej strany.

Bojujte čistotou! 

Jedným z účinných spôsobov, ako obmedziť alergény v domácnosti, je čistota. Bežné vysávanie často nepomáha, pretože prach vytiahnutý z koberca uniká z vrecka vysávača a sadá na poličky, hračky, oblečenie. Aby ste sa prachu a roztočov skutočne zbavili, je potrebné nasadiť „vyšší kaliber“ – hĺbkové tepovanie, ozónovanie ale aj mrazničku.

Pri hĺbkovom tepovaní prenikajú čistiace prostriedky do vnútra látky a naviažu tu všetku špinu. Tepovačom ju následne vytiahnete a koberec, matrac či čalúnenie zostávajú čisté a len mierne vlhké. Tepovanie navyše odstraňuje fľaky, oživuje farby a látku prevonia. Aby ste dosiahli maximálny efekt, investujte raz – dvakrát za rok do požičania kvalitného tepovacieho stroja alebo si pozvite profesionálnu firmu, ktorá sa tepovaniu venuje. Príkladom je sieť pobočiek Tepujem.sk, ktorá vykonáva čistiace služby po celom Slovensku.

Prachu a roztočových výlučkov vo vzduchu vás zbaví ozónovanie. Prírodný dezinfikátor rýchlo a účinne ničí vírusy, baktérie, mikroorganizmy aj plesne. Samotné ozónovanie pritom zaberie maximálne dve hodiny, stroj stačí nastaviť podľa veľkosti miestnosti a spustiť. Po ukončení programu je izba vydenzifikovaná.

Aby ste sa zbavili alergénov v oblečení, obliečkach či dekách, perte ho pravidelne minimálne pol hodinu aspoň na 60 stupňovom programe. Roztoče účinne odstráni aj mráz či priame slnečné svetlo, preto raz za čas vložte plyšové a látkové hračky na noc do mrazničky a cez deň vystavte paplóny na balkóne na slniečko.

Nedajte alergénom šancu – tepujte, ozónujte, perte a mrazte. Tieto drobnosti môžu výrazne pomôcť vám aj vašim drobcom žiť zdravšie, dýchať zhlboka a prežiť celú noc bez zakašľania či kýchnutia.

 

 

 

 

 

You may also like