Čo všetko by ste mali vedieť o interiérových dverách?

by spravca

Čaká Vás kúpa dverí do Vášho interiéru? Zvažujete, kde nakupovať, prípadne či oslovíte priamo stolára? Čo všetko je potrebné vedieť predtým, ako si nejaké interiérové dvere vyberiete?

                                                  

Hotové dvere verzus výroba na mieru

Dvere si môžete dať vyrobiť buď u stolára priamo na mieru, prípadne si, ak Vás súri čas alebo nepožadujete nič špeciálne, zakúpite zhotovené dvere u niektorého z výrobcov priamo v predajni. Je dobré vedieť, že aj vrámci kúpy už zmontovaných dverí si môžete dať vyhotoviť interiérové dvere s atypickými rozmermi. Výslednú sumu dverí tak ovplyvňuje nielen  ich výroba, dovoz a montáž, ale v prípade nadštandardných požiadaviek na rozmer dverí sa konečná cena ešte navýši. V zásade však platí, že individuálne požiadavky či výroba na mieru vychádzajú nákladnejšie ako nákup štandardizovaných dverí niekde v obchode.

 

Rozmery dverí

Ak sa budujete, myslite na rozmer dverí už pri projektovaní Vašej novostavby. A keď kupujete hotový byt či dom, tiež si všímajte, čo všetko dokážete cez dvere preniesť. Aby sa Vám nestalo, že cez príliš úzke dvere neprejdete ani s práčkou či iným väčším kusom nábytku. Nehovoriac o výške dverí, čo zasa ovplyvníte najmä, ak si staviate dom sami. Obzvlášť vyššie osoby mávajú občas problémy cítiť sa komfortne v niektorých miestnostiach s nízkymi stropmi. Aj preto sú čoraz žiadanejšie neštandardné rozmery dverí.

Interiér by sa mal skrátka navrhnúť tak, aby bol stavebný otvor na každú stranu o 5 cm väčší, ako je samotný rozmer dverí. Ak teda chcete dvere s rozmermi 60/197 cm, stavebný otvor by mal mať rozmery aspoň 70/202 cm.

 

Falcové či bezfalcové dvere?

Interiérové dvere v našich domácnostiach sú predovšetkým falcové alebo polodrážkové dvere  s priznanými pántami. Ne je to však jediný typ dverí. Poznáme a čoraz obľúbenejšie sú aj bezfalcové či bezpolodrážkové interiérové dvere, ktoré sú ale  kvôli skrytému pántu o čosi drahšie. Pre mnohých je to však výhodná investícia, nakoľko takéto dvere pôsobia elegantnejšie, štýlovejšie a menej rušivo.

 

Tvar dverí a ich otváranie

Aj čo sa ponuky tvarov dverných krídel týka, dnešné možnosti sú veľmi pestré. Okrem klasických jednoduchých plných hladkých dverí si tak môžete vybrať interiérové dvere s rôznym presklením alebo celkom iné tvary dverných krídel v modernom, vidieckom či vyhľadávanom retro štýle.

Pokiaľ ide o otváranie dverí, na výber sú dvere s klasickým systémom otvárania, ako aj rôzne iné systémy – posuvné, skladacie lamelové či kyvné – tzv. lietačky.

Pred samotnou kúpou sa preto dôkladne zamyslite nad tým, čo od dverí vlastne očakávate, čo všetko by mali spĺňať a v neposlednom rade zvážte aj sumu, ktorú ste schopní a ochotní  do nich investovať.

Autorské právo: bialasiewicz / 123RF Reklamní fotografie

You may also like