Prenájom kancelárií: V týchto krajinách Vás vyjde pekne draho

by spravca

Kto si myslel, že v Bratislave sú ceny prenájmu nehnuteľností najvyššie, zrejme bude prekvapený. Na svete totiž existujú  aj o dosť drahšie mestá, kde je prenajatie nehnuteľnosti hotovým luxusom. Uhádnete, kde je prenájom kancelárií úplne najdrahší?

 

Luxus v Hongkongu

Najdrahší prenájom kancelárií platia firmy, ktoré chcú podnikať v Hongkongu. No o nič lacnejšie to nie je ani v Londýne. Medzi najdrahšie mestá na svete, najmä z pohľadu prenájmu administratívnych priestorov, patria taktiež Dillí, Tokio a New York.

Naopak, Bratislava zaznamenala v rebríčku najdrahších kancelárskych priestorov jeden z najväčších pádov, a tak ponuky kancelárií klesli na čísla, aké si Bratislavčania ani zvyšok Slovenska túžiaci podnikať v našom hlavnom meste vari ani nepamätali. Väčší pokles už dosiahlo len Santiago v juhoamerickom Čile.

 

Čo ovplyvňuje ceny prenájmov kancelárií?

V prvom rade je za nárastom či poklesom cien prenájmov kancelárskych priestorov vo svete aj u nás globálna ekonomická situácia a hospodársky rast. Ak je však ponuka nehnuteľností obmedzená a kúpy schopnosť obyvateľstva silnie, ceny logicky stúpajú.

Pokiaľ ide o trh s kancelárskymi priestormi, tomu sa na Slovensku darí predovšetkým v Bratislave, kde v súčasnosti vyrastajú stále nové a nové administratívne budovy. Napriek tomu sa očakáva mierny nárast cien kancelárskych priestorov, keďže dopyt po nich je stále väčší ako ponuka. Toto však nie je iba slovenský problém. Vysoká obsadenosť kancelárskych priestorov je typická aj pre ostatné štáty Európy, taktiež pre krajiny Stredného východu aj Afriky.

Medzi najrýchlejšie rastúce trhy v európskom regióne patria mestá Dublin, Barcelona a Štokholm. Ceny kancelárskych priestorov v štátoch strednej a východnej Európy medziročne klesali, a to vrátane Moskvy, ktorá sa stále nachádza uprostred recesie.

Predpovedá sa však mierny ekonomický rast aj po zvyšok tohto roka a tiež v roku 2017 v dôsledku pokračujúcich spotrebiteľských výdavkov a investičných nálad zo strany podnikateľov.

V podstate ale platí, že hlavné ekonomiky sveta sú závislé od nízkych úrokových sadzieb, ktoré by nemali rásť ani v budúcnosti vzhľadom na nízku alebo nulovú infláciu. Kto si však chce byť naisto, či sa v otázke prenájmu kancelárskych priestorov rozhodne správne, mal by sa poradiť s odborníkmi. Dobrým pomocníkom je i poradňa kancelarie.sk, kde sa dozviete všetko podstatné ohľadne prenájmu nehnuteľností.

 

Autorské právo: leungchopan / 123RF Reklamní fotografie

You may also like