Nové pravidlá v označovaní zimných pneumatík

by spravca

Nové pravidlá v označení zimných pneumatík uľahčia motoristom výber pri ich kúpe. Zároveň pomôžu zlepšiť kvalitu predávaných komponentov pre motoristov.

Systém označovania pneumatík

Európska únia pre nás opäť pripravila zopár zmien aj vo sféru motorizmu. Od mája 2021 vstúpia do platnosti nové klasifikačné štítky pneumatík. Zmena sa prejaví v hodnotení gúm z hľadiska priľnavosti na snehovú prikrývku a ľad. Test pneumatík vo viacerých krajinách preukázal, že toto hodnotenie je dôležité. Nové pravidlá v označovaní by mali spotrebiteľovi pomôcť pri výbere pneumatík, ktoré sú v zime bezpečnejšie a znižujú spotrebu paliva.

Nové pravidlá sú veľkým plusom pre motoristov

Nové štítky sa týkajú zatiaľ len zimných pneumatík. Letné pneumatiky nemusia byť predsa len vyvinuté na toľko jazdných podmienok ako ich zimný súrodenec.  Zdá sa, že nové pravidlá a označenie pneumatík naozaj pomôžu pri kúpe zimných gúm. Uľahčia motoristovi rozhodovanie a porovnávanie  jednotlivých typov a ich vlastností. Aktualizované štítky budú hodnotiť parametre ako hlučnosť, vplyv gúm na spotrebu paliva a ich priľnavosť na mokrej snehovej a zamrznutej vozovke. Hlavne pre obyvateľov severských krajín je označenie priľnavosti na sneh rozhodujúcim ukazovateľom. Dokonca aj pri pneumatikách na nákladné vozidlá budú predajcovia povinný informovať spotrebiteľa o týchto parametroch.

Hlavné zmeny aktualizovaného označovania

V súčasnosti  majú zimné pneumatiky pre úžitkové vozidlá na štítkoch uvedenú priľnavosť gúm na mokrej vozovke, valivý odpor a spotrebu paliva.  Od roku 2021 budú musieť výrobcovia pneumatík uvádzať na týchto štítkoch aj informácie o priľnavosti gúm na snehu a ľade. Takéto označenie bude veľkou pomocou hlavne pre nakupujúcich na internete, ktorí si budú môcť jednoduchšie porovnať jednotlivé typy a značky pneumatík. Výnimkou v novom označovaní budú hrotované pneumatiky.  Štítky na pneumatikách pre minivany, nákladné vozidlá a autobusy budú uvádzať len parameter priľnavosti na snehu.

 

 

You may also like