Zorientujte sa vo svete matracov

by spravca

Ak sa cítite v obchode s matracmi ako Alenka v ríši divov, prečítajte si nasledujúce riadky. Preberieme si spolu typy matracov a nahliadneme tak do tajov zdravého a pohodlného spánku.

Lenivá pena proti bolestiam chrbta

Sedavé alebo naopak fyzicky namáhavé zamestnania so sebou prinášajú problémy s chrbticou. Hlavne ľudia po operácii chrbtice a kĺbov by si mali dávať pozor pri výbere matraca. Najvhodnejšie sú pre nich matrace z lenivej peny. Vyrábajú sa z viscoelastickej peny, ktorá mení tvar podľa teploty tela a vracia sa do pôvodného tvaru veľmi pomaly. Zmäknutie matraca rovnomerne rozloží váhu tela, zabráni preležaninám a nenarúša krvný obeh. Môžeme povedať, že ide o vysokokvalitné ortopedické matrace. Sú vhodné pre každého kto sa chce dobre a zdravo vyspať. Nemýľte si ich však s penovými matracmi vyrábanými zo studenej peny, ktorá po čase podlieha preležaniu.

Antialergické a vzdušné latexové matrace

Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného kaučuku alebo syntetického latexu. Čím je v matraci vyšší podiel kaučuku, tým je kvalitnejší. Pri kúpe si dajte pozor, aby nebol matrac vyrobený zo zmesi latexu a polyuretánovej peny. Takéto matrace sa veľmi rýchlo preležia a preto je ich cena nízka. Informujte sa pri kúpe na hustotu materiálu, z ktorého je matrac vyrobený. Ak ide o hodnoty menšie ako 50 kg/ m3 nejde o latex. Ten sa nedá vyrobiť pri týchto hodnotách. Výhodami latexových matracov je, že sú trvácne a stabilné. V spojení so syntetickým latexom ide o vzdušný, antibakteriálny a antialergický matrac. Ich jedinou nevýhodu je o niečo vyššia váha ako u ostatných typov matracov.

Kvalitné pružinové matrace

Pružinové matrace typu Bonnell sú výbornou voľbou z hľadiska pomeru ceny a kvality. Vo vnútri týchto matracov sú pružiny v tvare presýpacích hodín pospájané oceľovou cievkou. Ďalším z typov pružinových matracov sú taštičkové, ktoré majú menšie pružiny v tvare súdka. Taštičkové matrace sa dokonale prispôsobia tvaru ľudského tela. Pružinový matrac Materasso pumpuje pomocou pružín vzduch do vnútra matraca a tak ho chráni proti roztočom a parazitom. Má tiež vysokú nosnosť a dlhú životnosť. Nevýhodou pružinových a taštičkových matracov je, že nie sú vhodné na polohovateľné postele a rošty. Bonnellové matrace oproti taštičkovým nemajú takmer žiadnu prispôsobivosť. U oboch typov ide o kvalitné matrace, ktorých kúpu iste neoľutujete.

 

 

You may also like