Osmička – zub múdrosti

by spravca

Takzvané osmičky, prezývané aj zuby múdrosti sú tretie stoličky. Za svoju prezývku vďačia tomu, že zvyčajne sa prerezávajú v období od 17 do 30 rokov života, kedy by mal byť človek už múdry. Ich problémy z prerezania bývajú najčastejšie z týchto dvoch dôvodov:

  • Kedysi človek osmičky skutočne potreboval. V čase keď sme jedli ešte tvrdú a tepelne neupravenú stravu, boli nevyhnutné na dôkladné rozžúvanie potravy. Človek mal aj väčšie čeľuste, ako máme dnes. Postupne aj náš mozog začal rásť a na osmičky zostávalo v ústach čoraz menej miesta.
  • Druhým problémom je, že osmičky rastú v čase, keď je už ukončený rast kostí. Preto nie je možné, aby sa sánka ešte predĺžila a vzniklo miesto pre tieto zuby.

Čo sa týka trhania zubov múdrosti, väčšina zubných lekárov zastáva názor, že trhať by sa mali len v tom prípade, ak zub múdrosti sa nemá šancu prerezať  alebo tlačí na zub pred ním. Preventívna zubná prehliadka môže odhaliť či máte alebo nemáte problémy s osmičkami. Preto neváhajte navštíviť zubnú ambulanciu.

 

You may also like