Tieto potraviny vám ničia zdravie!

by spravca

Hovorí sa, že všetko zelené je aj zdravé. Pravda! No so všetkým bielym je to naopak. Nie, že by boli všetky biele potraviny nezdravé, to samozrejme nemôžeme tvrdiť, no existujú tri biele potraviny, ktoré nášmu telu absolútne neprospievajú. Aj vy už tušíte, o čo asi pôjde?

Múka

Určite vás ako prvá napadla práve biela múka. Tá obsahuje lepok a mechanicky je zbavená vonkajších častí nestráviteľného charakteru. Oddeľuje sa od nej vnútorná časť – otruby a klíčky. Celý tento proces sa vykonáva kvôli tomu, aby bola múka jemná, teda buď hladká, polohrubá alebo hrubá. Treba však zdôrazniť, že je zbavená všetkých vitamínov a vlákniny. Pokiaľ by ste ju spotrebovávali vo väčšom množstve, skôr či neskôr vás môžu nemilo prekvapiť tráviace problémy a neskôr i obezita.

Cukor

Vyhnúť sa cukru môže byť v dnešnej dobe problém. Ten máme prakticky v každej potravine, a to najmä v priemyselne spracovaných potravinách. Asi vás tiež neprekvapia potraviny ako je pečivo, mäsové výrobky a samozrejme tie naše milované sladkosti. Nadmerná spotreba cukru môže mať podiel na vzniku cukrovky, zubného kazu, no taktiež podporuje vznik obezity a zrýchľuje starnutie. Cukor nemá pre telo žiadny úžitok, je akurát len zdrojom energie, ktorú získate aj z bežnej stravy. Treba však dodať, že reč je o bielom cukre. Existuje aj hnedý cukor, ktorý má o niečo lepšie vlastnosti, no napríklad taká stévia je ideálnou náhradou cukru.

Soľ

Samozrejme, že sodík je pre telo nevyhnutný. Avšak treba mať na pamäti, že veľa soli skutočne škodí! Spôsobuje rôzne zdravotné problémy ako je vysoký krvný tlak, oslabenie funkcie ľadvín a tiež ničí chuťové bunky. Denná dávka pre dospelého človeka sú 4 gramy soli, no realita je aj tak vždy iná. Priemerný človek spotrebuje denne až 4-násobne viac ako je práve táto doporučená dávka.

Autorské právo: totento / 123RF Reklamní fotografie

You may also like

Leave a Comment