Ako nastaviť plastové okná?  

by spravca

Plastové okná sú dôležitou súčasťou každého domu alebo bytu. Je potrebné aby, pri montáži okien, bolo všetko zabezpečené a správne nastavené Avšak aj častým používaním môže dôjsť k prirodzeným zmenám v konštrukcii a preto je potrebné ich nastavenie znova opakovať.
Ako okná nastaviť, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Ako zistiť že je potrebné nastavenie okna?

Nastavenie okien je potrebné urobiť vždy, ak počujete zadrhávanie okna pri otváraní alebo zatváraní. K jeho nastaveniu budete potrebovať takzvané imbusové kľúče. Horný záves okna nastavíte tak, že musíte otvoriť samotné krídlo okna – skrutka sa nachádza na rohovej časti obvodového kovania. Pri dolnom závese skrutky nájdete pod krytkou.
Nesprávne nastavené okno môže spôsobovať aj únik tepla, ktorý je možné obmedziť aj ak máte plastové vchodové dvere.

Možné smery nastavenia okien

Nastavenie okien sa dá vykonať  v dvoch smeroch. Čo sa týka horného závesu, okno je možné nastaviť doľava a doprava. V prípade dolného závesu máte viac možností, smerom doľava a doprava, hore a dole, ale taktiež dopredu a tiež aj dozadu.
Nezabúdajte na ponechanie vôle medzi časťami krídla a rámu z dôvodu tepelnej rozťažnosti materiálu, z ktorého je okno vyrobené.

Nastavenie prítlaku okenného krídla

Pri oknách sa dá nastaviť aj tzv. prítlak okien, respektíve prítlak krídla a rámu. Môžete tak urobiť pomocou excentrov, ktoré sa nachádzajú na obvode kovania krídla, zapadajúcich do západiek na ráme. Takto v polohe, keď je okno zatvorené, priťahujte samotné krídlo k rámu okna.

Na záver ešte dobrá rada, aby ste si vždy pamätali alebo zapisovali každú jednu úpravu a nastavenie, respektíve smer otáčania a samotný počet otáčok skrutkami. Pokiaľ okno ešte viac rozladíte, iba takto budete vedieť vrátiť všetko späť do pôvodného stavu.
Ak máte aj po nastavení pocit, že do interiéru preniká chlad z vonka, možno je čas na  vchodové dvere plastové, ktoré majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti.

 

 

 

 

 

You may also like