Cumlík – dať alebo nedať ho bábätku?

by spravca

O cumlíkoch sa toho narozpráva, čo mamička, to iný názor a „zaručené“ fakty. Cumlíky vraj škodia vyvíjajúcim sa detským zúbkom, sabotujú dojčenie, znižujú riziko predčasného úmrtia bábätiek… Kde je však pravda?

Zrejme niekde uprostred, lebo každé dieťatko je iné a tomu vášmu možno ani ten najtrendovejší, vysoko kvalitný cumlík od elodie details „nezachutí“. Alebo by aj cumlík chcelo, len vy váhate, či mu ho dať. Tu je teda zopár najrozšírenejších fám a ich potvrdenie, prípadne vyvrátenie.

Dojčenie a cumeľ nejdú dohromady

Toto nie je pravda! Donedávna sa verilo, že cumlík dieťatku „znechutí“ pitie z maminho prsníka a rady mamičkám zneli nasledovne: „Cumlík rozhodne nie, počkajte aspoň prvý mesiac, cumeľ nikdy!“ Posledné názory odborníkov sú však už o čosi menej radikálne, keďže sa čoraz viac z nich prikláňa k názoru, že cumeľ nemá nič spoločné s chuťou bábätka na mamino mliečko, takže ho odporúčajú hoci aj od narodenia, ak dieťatko upokojí. Dôležité je iba nedávať cumlík bábätku vtedy, keď je hladné, ale až po nadojčení.

Cumlíky sú zdraviu prínosné

Áno, niečo na tom je! Ako ukázali viaceré vedecké štúdie, u detičiek, ktoré používali cumlík, bolo nižšie riziko predčasného úmrtia, než u tých bez cumľa. Je za tým opakovaný pohyb, ktorý bábo vykonáva pri saní cumlíka, ktorý ho v konečnom dôsledku udržiava v ľahšom spánku, a teda hrozí menšie riziko zastavenia dýchania, čo je strašiak všetkých čerstvých mamičiek.

Cumlík kazí zuby

Polopravda! Pokiaľ sa to s cumlíkom „neprepískne“ a mamička odhadne správny čas, kedy je treba dieťatko od neho odnaučiť, čo je asi v období dvoch rokov dieťatka, no pokojne aj skôr, nemali by sa vyskytnúť nijaké trvalé škody na zúbkoch. Riziká však rozhodne hrozia, ak dieťa od cumlíka neodnaučíme včas, prípadne ak cumeľ saje príliš silno, alebo ho až hryzie. Je preto fajn voliť cumlíky mäkšie a jemnejšie, ktoré nevytvárajú silný tlak na predné zúbky dieťatka.

S cumlíkom je to koniec-koncov ako so všetkým ostatným, čo deťom vyberáme. Či už ide o detské oblečenie, ktoré by rozhodne malo spĺňať vysoké štandardy, nech sa v ňom bábätko cíti pohodlne, a takým sú aj jedinečné odevy maybe4baby, alebo hračky s nejakou pridanou hodnotou, aj pri výbere cumľa je dôležité prihliadať v prvom rade na kvalitu.

 

 

You may also like