Ako sa starať o vaše vozidlo?

by spravca

Každý motorista môže potvrdiť, že auto nie je iba vec. K autu si vytvárame vzťah a ak chceme aby tento vzťah trval čo najdlhšie, je dôležitá správna starostlivosť o motorové vozidlo.
Stali ste sa hrdým majiteľom auta ale jeho technická údržba nie je vašou silnou stránkou? Či už ste nováčik alebo skúsený motorista, ponúkame vám návod, ako sa o motorové vozidla správne starať a predĺžiť tak jeho životnosť.

Brzdy

Asi všetci uznáte, že kontrola bŕzd je na prvom mieste nášho zoznamu nevyhnutností v starostlivosti o vozidlo. Pri kontrole je dôležitá kompletná detailnosť – brzdová sústava musí bezpodmienečne fungovať pre všetky kolesá nápravy rovnako. V tomto prípade rozhodne neodporúčame kontrolu niekde na dvore vlastného domu.

Kontrola musí prebehnúť v servise, kde by sa mali pozrieť, nie len, na celú sústavu ale i brzdovú kvapalinu. Konkrétne jej množstvo a teplotu. Ak by totiž teplota bola príliš nízka, môžu sa vytvárať bubliny a tým sa znižuje účinnosť bŕzd.

Pneumatiky

Nakoľko sa blíži zimné obdobie, odporúčame kúpiť alebo pripraviť vaše zimné pneumatiky Najvhodnejšie je nekupovať ojazdené pneumatiky, v súčasnej dobe môžete kúpiť lacné pneumatiky, ktoré sú vysoko kvalitné.

Okrem rozmeru a hĺbky dezénu si môžeme pomôcť týmito kritériami:

1.recenzie ostatných motoristov – tento bod je tým najdôležitejším a tak je dobré dôverovať značke, s ktorou ste boli v minulosti spokojný. Ak idete kupovať pneumatiky po prvý krát alebo túžite po zmene, internet je plný diskusných fór a recenzií na všetky značky a výrobcov. Stačí si iba vybrať.
2. testy pneumatík – testy od osvedčených testerov vám ponúknu prehľad a porovnanie parametrov jednotlivých značiek. Všetky výsledky testov pneumatík sú verejné a konajú sa zväčša 2krát ročne.
3. spotreba paliva, hlučnosť a priľnavosť na mokrom povrchu – tieto údaje nájdete na štítku pneumatík a sú dôležitým atribútom pri porovnávaní jednotlivých značiek.

Disky

Pri výbere diskov rozhodne stavte na ich kvalitu. Medzi hlavný ukazovateľ kvality patrí aj materiál, z ktorého sú vyrobené. V súčasnej dobre vyhráva hliník, nakoľko je ľahký a pevný. Ďalšou výhodou je jeho tvarovateľnosť do krajších tvarov ako v prípade diskov z plechu.
V prípade diskov ročné obdobie nezohráva žiadnu roľu. Ak teda chcete disky, ktoré vydržia roky, rozhodne stavte na hliníkové disky.

 

 

 

 

You may also like