44712876_mAko vnímame farby, takí sme? Trochu prenesene by sa to dalo povedať, avšak farby a ich vplyv, respektíve to, ako ich vidíme, ovplyvňujú aj iné faktorry, ako len náš vkus. Rozdiely vo vnímaní farieb sú totiž aj vrámci pohlaví, chlapi totiž dokázateľne nevnímajú farby tak precítene a detailne ako ženy. Takže, dámy, ak sa najbližšie budete nejakého muža vo svojej blízkosti pýtať, či Vám odtieň smotanovo béžovej na Vašej blúzke pristane viac, ako svetlosivá zo včera, zrejme bude trochu bezradný.

Čo všetko má ešte vplyv na farebnú škálu, ktorú sme schopní rozlišovať?

Koľko ľudí, toľko farieb

Možno ste ani netušili, že vnímanie farieb ľudským okom je ovplyvnené pohlavím aj vekom. Okrem toho, že majú muži dokázateľne nižšiu schopnosť vnímať farebnú pestrosť, výskumy ešte dokázali, že našu schopnosť tešiť sa z farieb naokolo ovplyvňuje taktiež naša pamäť, aj to, ako unavené sú naše oči a tiež intenzita slnečného svetla v miestnosti.

Preto by mali aj naše pracovné priestory, kde trávime mnohí skutočne veľa času, rešpektovať tieto prirodzené faktory a kancelária by mala byť rozjasnená tak, aby v nej bola radosť pracovať.

Odtiene farieb vhodné do pracovného priestoru

Za normálnych okolností nie sme schopní zapamätať si úplne presné farby, nieto ešte ich odtiene. To však nemení nič na tom, že kancelárie k prenájmu Bratislava, ako aj všetky ostatné kancelárie kdekoľvek na svete by mali podnecovať k efektívnym pracovným výkonom, a to aj vhodne zvolenými farbami. Na steny do priestorov, kde sa zdržiava množstvo rôznorodých ľudí, ktorí tam strávia denne niekoľko hodín, sa však nehodí každá farba. Pozor najmä na senzitívnych ľudí, ktorí citlivo reagujú aj na agresívnejšie farebné odtiene. Veľmi citlivé osoby sú obzvlášť háklivé na zmeny pastelových odtieňov, špeciálne odtiene bielej či modrej farby, naopak menej citlivo vnímame rozdiely odtieňov zelenej. Tá je veľmi vítanou farbou kdekoľvek, kde je potrebný pokoj a sústredenie, keďže pôsobí upokojujúco.

Farby jesene vo Vašej kancelárii

Vo všeobecnosti platí, že efektivitu práce zvyšujú intenzívnejšie farby, od modrej, zelenej, oranžovej až po žltú. Ženy preferujú teplejšie odtiene týchto farieb, kým muži skôr chladné. Pozor tiež na to, koľko farieb bude vo Vašej kancelárii. Hoci ponuka kancelárií a skladov je v súčasnosti veľmi pestrá, pri zariaďovaní ich interiérov je treba byť opatrnejší. Odporúča sa siahnuť po dvoch, maximálne troch farbách, ktoré sa vhodne skombinujú. Ak sa budete držať vyššie uvedeného poradia, tak sú to z modrých odtieňov ideálne holubičia modrá, petrolejová, fialovomodrá, zo zelených zasa olivovozelená a jedľovozelená, prípadne jadeitová, z oranžových broskyňová a klasická oranžovobéžová. Jesenné odtiene žltej reprezentujú kukuričná žltá a žĺtkovo žltá. Obzvlášť žltá je farba veľmi vhodná pre všetky ročné obdobia a optimálna pre pracovné prostredie, ale aj pre jedálne či detské izby. Všetky miestnosti s nedostatkom prirodzeného svetla totiž krásne rozžiari a dodá tak nám, ľuďom, ktorí sa v nich často zdržiavame, vítaný optimizmus.

Modrá farba je síce „studená“, pre niekoho až melancholická, ale aj elegantná a upokojujúca, z toho dôvodu sa tiež hodí do kancelárií, prípadne si ňou skrášlite domácu pracovňu, kde sa potrebujete naplno sústrediť alebo miestnosti určené  na porady a diskusie.

Menej farieb je vždy viac

Skutočne platí, že pozitívne zmeny v interiéri, kanceláriu nevynímajúc, dokážu výrazne zvýšiť produktivitu aj motiváciu. Avšak aj tu platí, že menej je viac. Priveľa rôznych farieb v kombinácii s nevhodnými materiálmi môže v konečnom dôsledku vyznieť prekombinovane až chaoticky, čo istotne neprispeje k Vašej pracovnej pohode.

Aj s farbami jesene preto vo Vašom interiéri nárabajte opatrne a s citom. Nech sa v práci cítite príjemne, takmer ako doma.

 

zdroj: kancelarie.sk
Autorské právo: smileus / 123RF Reklamní fotografie

You may also like