Predčasné splatenie úveru: Je to výhodné?

by spravca

V súčasnosti si každý pomáha, ako vie. Niekto sa spolieha na 3. pilier a výnosy z neho, ktoré mu uľahčia život na dôchodku, mladší ľudia sa zasa sústredia najmä na zabezpečenie vlastného bývania. A to v mnohých prípadoch bez hypotéky, respektíve úveru nejde. Neraz sa však po istom čase dostanú do situácie, kedy by aj úver radi splatili, najlepšie celý naraz, prípadne ho chcú refinancovať a splácať výhodnejšie splátky, no tu zrazu narazia na problémy a kadejaké nečakané poplatky.

Je splatenie hypotéky skôr, ako to vyplýva zo zmluvy, vôbec výhodou? Komu sa oplatí?

Predčasné splatenie úveru: Áno/nie?

Zákon u nás oficiálne zakazuje spoplatňovať predčasné splatenie spotrebného úveru, avšak nie raz sa stalo, že banky si aj tak vyžiadali určitú sumu za potvrdenie o predčasnom splatení. Ako to teda je? Môžu, alebo nemôžu si banky pýtať od klienta, ktorý chce predčasne splatiť úver a dané potvrdenie od neho vyžaduje iná banka, v ktorej chce úver refinancovať, zaň poplatky?

Mnohokrát klientom skutočne nezostáva nič iné, len požadovanú sumu zaplatiť, prípadne sa obrátiť so sťažnosťou na NBS.Tá následne posúdi, či bola sťažnosť opodstatnená.

Vo všeobecnosti ale platí, že ak je vystavenie potvrdenia o zostatku spotrebiteľského úveru, ktoré klient od banky požaduje, vyhotovené výlučne za účelom predčasného splatenia úveru, žiadne poplatky by vyberané byť nemali.

Kedy však dané potvrdenie spoplatnené byť môže?

Spoplatnené potvrdenie o zostatku úveru

Banky argumentujú tým, že ak vyžiadané potvrdenie nesúvisí s predčasným splatením úveru, majú právo ho spoplatniť. Napríklad pri rozvodovom konaní banka tento poplatok bežne od klientov vyžaduje.

Čo teda robiť v prípade, že klient si žiada potvrdenie iba z nutnosti dokladovať ho v inej banke, u ktorej chce úver refinancovať, no banka, v ktorej úver aktuálne má, mu ho nechce vystaviť bezplatne? Má nárok si žiadať zaplatené peniaze späť?

Ak sa potvrdí, že poplatok zaplatený byť nemal a klient mal nárok na bezplatné vystavenie potvrdenia, na základe rozhodnutia NBS si je možné vyžiadať poplatok od banky späť, pričom banka má zvyčajne lehotu 30 dní, aby sa k požiadavke vyjadrila.

Zbytočne komplikované, čo poviete? Veď predsa nejde o nič iné, len mať výhodnejšie úvery, prípadne žiť celkom bez dlhov, a v tom by nám mali banky pomáhať, a nie nám hádzať polená pod nohy.

 

 

 

You may also like